Liberalerna anpassar politiken – barnens bästa i fokus
Onsdag 25 februari 2026
I Norrtälje kommun ser vi Liberaler hela tiden över vår politik utifrån verkligheten i dag. Robert Beronius (L), ordförande i barn- och skolnämnden, ser positivt på att ändra förskolans vistelsetider från 20 timmar i veckan till 30 timmar i veckan. Detta handlar om att sätta barnens behov och nutidens förutsättningar i främsta rummet.
– Vi har betydligt färre barn i dag i våra förskolor. Då hade vi fler barn, lokalbrist och en hårt ansträngd personal. I dag står många förskolor halvtomma och vi står med personal som vi annars kan komma att behöva säga upp på grund av övertalighet säger Robert Beronius, ordförande i Barn- och skolnämnden.
Vi liberaler tror på politik som hänger med i utvecklingen. Samhället förändras, familjerna förändras och därför måste också politiken göra det. Att ompröva ett gammalt beslut är ett tecken på ansvarstagande och ett konkret sätt att sätta barnens bästa först.
Vår utgångspunkt är alltid:
Barns utveckling och trygghet kommer först.
Förskolan ska vara en plats för lärande och trygghet – inte bara omsorg.
Beslut måste spegla den verklighet vi faktiskt lever i – här och nu.
Att se behovet, vara beredd att ändra tidigare beslut och samtidigt stå upp för liberala värden är en del av vår politiska ansvarskänsla. Liberalerna i Norrtälje arbetar för att skapa de bästa möjliga förutsättningarna för både barn och föräldrar – idag och i framtiden.