Liberalerna: Kvinnojouren Snäckan måste kunna fortsätta sitt viktiga arbete
Måndag 1 december 2025
Kvinnojouren Snäckan har i över tre decennier varit en livlina för utsatta kvinnor i Norrtälje. Deras arbete är ovärderligt för de kvinnor och barn som behöver skydd, stöd och trygghet när samhället sviker.
När det nu står klart att nya lagkrav och bristande resurser hotar föreningens fortsatta verksamhet är det vår skyldighet som kommun att agera.
Under torsdagen beslutade en enig socialnämnd att ge socialförvaltningen i uppdrag att undersöka hur Snäckan ska kunna fortsätta sitt arbete. Förvaltningen ska nu, tillsammans med kvinnojouren, föra en dialog och ta fram möjliga vägar framåt.
– Kvinnojouren Snackans verksamhet är ett viktigt komplement till den hjälp som utsatta kvinnor i vår kommun kan få av socialtjänsten. Vi behöver stötta verksamheten så att de i sin tur kan ge stöd till de kvinnor som vänder sig till dem, säger Åsa Wennerfors ledamot i socialnämnden.
Liberalerna välkomnar beslutet. Vi kommer också att följa utvecklingen med glädje och tydligt verka för att Norrtälje fortsatt ska ha en stark och fungerande kvinnojour. Att kvinnor som utsätts för våld ska få stöd och skydd är inte förhandlingsbart.
För oss liberaler är detta en fråga om frihet, trygghet och mänskliga rättigheter.